Pandémia obezity

Autor: CMO
26. januára 2024

Téma obezity zostáva stále silná a výsostne aktuálna, pretože jej výskyt v populácii neustále narastá. V roku 2016 sme zaznamenali vo svete 650 miliónov dospelých osôb s obezitou a počet obéznych jedincov sa celosvetovo v roku 2021 zvýšil až na 800 miliónov. Je alarmujúce, že obezita celosvetovo postihuje aj 250 miliónov detí.

Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj je Slovensko po Českej republike, Maďarsku a Fínsku štvrtou krajinou s najvyšším výskytom obezity spomedzi krajín OECD. V trendoch nárastu obezity nezaostávame, či sa to dotýka dospelej alebo detskej a adolescentnej populácie. 60% Slovákov a 70% Sloveniek má nadváhu alebo obezitu. Každý štvrtý Slovák a Slovenka od 18 do 64 rokov má obezitu (BMI nad 30 kg/m2). Najťažší stupeň obezity (BMI nad 40 kg/m2) má jedno percento obyvateľov, čo je asi 33-tisíc ľudí. Musíme teda hovoriť o pandémii obezity.

Cena inaktivity v manažmente obezity

Obezita je spojená s množstvom ďalších chronických ochorení – je ich viac ako 236. Ide najmä o srdcovo-cievne ochorenia, cukrovku 2. typu, ochorenia pečene, ale aj nádorové a neurodegeneratívne ochorenia ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, depresie, ochorenia pohybového aparátu. Jednoznačne ide o „drahé ochorenie“.

Na celoeurópskej úrovni pracujeme na projekte s názvom „Cost of inactivity“, voľne preložené „Čo nás stojí nečinnosť“, samozrejme myslí sa nečinnosť v prevencii a liečbe chronického ochorenia akým obezita jednoznačne je. Robíme aj ekonomické analýzy, aby sme vlády jednotlivých krajín presvedčili, že obezite sa treba venovať s plnou vážnosťou. Doteraz sme boli zvyknutí v klinickej praxi riešiť „iba“ ochorenia súvisiace s obezitou ako vysoký krvný tlak, cukrovku, infarkty či cievne mozgové príhody. Doba si však vyžaduje opačný prístup, treba sa venovať prevencii a manažmentu obezity a s ňou spojených ochorení“ 

dodáva doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH.

Úspešný príbeh redukcie a kontroly hmotnosti

Medzi základné podmienky nevyhnutné pre úspešnú redukciu hmotnosti pri obezite patrí motivovaný a dobre pripravený pacient, ako aj komplexný a multidisciplinárny prístup k manažmentu obezity. Neraz však pri nižšom sebavedomí a váhavosti niektorých jedincov trpiacich na obezitu pomôžu aj inšpiratívne príbehy tých, ktorí boj so svojou nadhmotnosťou úspešne zavŕšili. „Jeden takýto príbeh so šťastným koncom napísal aj náš pacient, ktorý nad svojou ťažkou nadhmotnosťou zvíťazil, a to aj napriek nepriaznivej epidemiologickej situácii spôsobenej pandémiou COVID-19. Momentálne sa mu darí nadobudnuté úbytky svojej enormnej nadhmotnosti už druhý rok zdarne udržiavať,“ udáva praktický príklad doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc., gastroenterológ, výživový špecialista a viceprezident Slovenskej obezitologickej asociácie.

Ďalšie články

Pozvánka na Svetový deň obezity v BMC SAV

Pozvánka na Svetový deň obezity v BMC SAV

Pri príležitosti Svetového dňa obezity sme si pre vás pripravili podujatie plné aktivít. Cieľom je zvýšiť povedomie o problematike obezity a rizikách, ktoré so sebou prináša, ponúknuť bezplatné merania a konzultácie s odborníkmi – lekármi, výživovými špecialistami,...

Prednáška o artróze

Prednáška o artróze

Milí priatelia, pozývame vás na prednášku o artróze, ktorá sa uskutoční 30. januára 2024 o 16:00 v Centre pohybovej aktivity BMC SAV vo Virologickom ústave. AKO SA K NÁM DOSTANETE? Dúbravská cesta 9, 814 39 Karlova Ves Autom: Zo smeru Brno (od Záhoria):...

Získali sme akreditáciu európskej asociácie pre štúdium obezity

Získali sme akreditáciu európskej asociácie pre štúdium obezity

Obezita je novodobý civilizačný fenomén spojený s viacerými závažnými ochoreniami a ovplyvňuje kvalitu života. Centrum pre manažment obezity pôsobí na pôde Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., (BMC SAV, v. v. i.), ktoré prostredníctvom vedeckého tímu skúma príčiny...